КОГА ОБОГАТЯВАНЕТО НЕ ОБОГАТЯВА?
“кучето ми не се интересува”, “то просто се отказва”, “не може да извади храната от играчката“ …Има няколко основни причини, поради които едно куче може да е неуспешно с дейности свързани с обогатяване.
Причина 1: Не е достатъчно мотивирано. Липсата на мотивация може да се дължи на това, че кучето получава много храна по време на ядене и за това няма мотив да се бори за храната си. Станало е мързеливо и апатично към инстинктите си. А може и храната, която му е дадена във вид на обогатяваща игра да не е достатъчно стойностна за кучето – като например бисквитка, за която не си струват усилията. Един от най-успешните начини за обогатяване е като спрете да храните кучето от паница, а започнете да му давате дневната дажба във вид на обогатяващи игри. Това ще насърчи кучето да започне да участва и да се занимава с предложените му варианти да си набави храната, използвайки инстинктите си.
Причина 2: Задачата е прекалено трудна и кучето не разбира как да стигне до храната. Може би дори не осъзнава, че храната е достъпна. Кучетата имат чудесно обоняние и целодневно знаят, че в нашите шкафове и хладилници има храна. С времето кучетата придобиват възпитанието да не пипат храната, която не виждат, въпреки, че я усещат с носа си. В този смисъл един конг пълен с гранули, не е по различен от шкафа, за който ние сме забранили да пипат.
Добре е да се започнете с лесни неща – като разхвърляна по пода храна или подхвърлянето на гранули, които кучето да трябва да улови. С времето усложняването създава едно очакване в кучето и повод за добро настроение и изграждане на по-добра връзка със стопанина и по-уравновесено куче. Не правете неуспешни за кучето неща, защото така то ще се демотивира за в бъдеще и това ще го направи несигурно и неуверено. Усложнявайте постепенно. Кучето винаги трябва да се чувства успешно, когато му е предложена обогатяваща игра.
Причина 3: Кучето може никога да не е научило, че неговото проучване може да доведе до дивиденти. Може да е било наказвано в миналото за изследване на предмети, например бъркане с нос в пазарска чанта. Кучетата с такава история може да са по-малко склонни да изследват нови неща. За тях е много добре да се започне едно такова обогатяване. В повечето случаи действа много реабилитиращо.Опитайте се да избегнете човешкия импулс да наказвате (идва с непредвидени последствия). Възнаградете всички малки стъпки и винаги позволявайте на кучето да се чувства в безопасност. Започнете лесно и изградете доверието му бавно. Кучета, които се страхуват от звуци не е добре да започват с игри, които произвеждат звуци.
Някои дейности просто не отговарят на някои кучета. Някои като цяло по-плахи кучета могат да се изнервят от играчка като Kong Wobbler. Кучета, които се страхуват от вода, не е добре да започват с игри, в които има вода. Кучета, които обичат да ровят с лапи се радват на конг, а кучета, които обичат да душат с нос, се радват на игри, в които търсят с нос заровена храна. Не насилвайте кучето с игри, които го напрягат. Помислете какво харесва вашето куче, защото не всичко е обогатяващо за всяко куче.
Кога обогатяването не е обогатяване?
Когато е разочароващо, страшно или стресиращо.
първа част от темата, виж тук.
Източник: Шей Кели, бихейвиорист и създател на фейсбук групата Canine Enrichment