Чесането

Чесането като език на тялото често не бива забелязано, както другите сигнали, защото доста стопани на кучета не знаят, че това може да бъде начин на комуникация.

Това поведение е по-скоро отражение на вътрешното състояние на кучето, отколкото съзнателно общуване. 

Илюстрация: @funkygabandco

Най-често то може да се наблюдава като чесане в областта на врата или раменете от заден крак. То е несъзнателен отговор на ситуация, в която кучето се притеснява или такава, в която неговият араузъл е по-висок от обикновено.


Когато разглеждаме моментите, в които нашето куче се чеше като поведение, свързано с неговото емоционално състояние, е важно да обърнем внимание на това:

  • колко често;
  • в какъв контекст то започва да се чеше;
  • и колко продължително го прави. 

Не всяко почесване е свързано с емоционалното състояние на кучето, понякога то може да се дължи на здравословен проблем, като алергия, кожно възпаление, наличие на бълхи, на диетата, на суха кожа и др.

В такива ситуации е добре да се погрижим за здравето на нашето куче преди да свържем чесането с неговите емоции, като имаме в предвид, че здравословните проблеми често имат отражение над оптимизма и увереността му.


Не трябва да забравяме все пак и това, че кучетата, като нас, понякога ги сърби и естествено биха се почесали, без това да е свързано с емоциите им.

Ако поведението се дължи на раздразнена кожа, е доста вероятно кучето да чеше или хапе и други части на тялото си, а не само една област, като шията или рамото.


Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.