За много кучета мотивацията да се изправят на задни лапи и да стъпят върху някого е да го поздравят отблизо и да оближат ръцете и лицето му.
Това поведение до такава степен може да е станало част от тяхната рутина на поздравяване, че те да го практикуват и при среща с непознати по време на разходка например.
Поведението често формираме ние самите без дори да го осъзнаваме.
Прибирайки се вкъщи, често първото нещо, което правим, е да се зарадваме на кучето. То от своя страна също се вълнува много, че сме се прибрали и едно от най-естествените за него поведения, когато иска да стигне по-бързо до нашите ръце, за да можем да го погалим, е да се изправи на два крака, стъпвайки върху нас, за да запази баланс, а ако е още по-развълнувано дори да скача, опитвайки се да ни стигне.
При това стъпване ние започваме да го галим и да му се радваме, правейки този момент още по-специален и награждаващ. Така ние формираме в нашето куче един начин на поздравяване, който не е подходящ за всяка ситуация.
От поздрав вкъщи скачането може да бъде пренесено и навън, по време на разходка. Дали искаме да поощряваме такова поведение?
Най-добрият вариант е нашето куче да бъде спокойно, когато се прибираме, някой ни идва на гости или просто се срещаме или запознаваме с някого по време на разходка.
Липсата на реакция е най-добрата реакция.
Често кучетата, които не успяват да се въздържат от това да скочат върху човек изпитват силно вълнение и им липсва самоконтрол.
Поради силната емоция и липсата на самоконтрол те не успяват да се въздържат, защото концепциите им за спокойствие, отделяне и граници не са достатъчно добре подхранени.
Тъй като кучетата комуникират с нас предимно с езика на тялото си, един от начините да ни покажат, че не ни искат някъде (например, когато се опитваме да достигнем нещо ценно за тях) е скачайки върху нас и отстранявайки ни.
Понякога скачането е проява на страх, тревожност или болка. Този вид скачане може да е придруженo с вкопчване с лапите за крак или ръка. Естествено е съпътствано и от други сигнали на тялото, които ще ни дадат информация за емоциите на кучето.
Скачането може да е продиктувано и от силна фрустрация.
Обичайно е кучета, отглеждани в двор или на верига, да реагират остро на стимули от околната среда (котки, птици, преминаващи автомобили и хора) чрез лай и скачане или изправяне на задни лапи върху ограда.
Кучета с малък опит или бедни социални умения използват скачането като начин да опознаят света – пружинират постоянно, изправят лапи по хора, предмети и животни.
Често скачането е и средство за влизане в игра с друго куче. Но трябва да сме внимателни, защото не всяко куче е подготвено да бъде посрещнато със скачане и това може да доведе до неволна ескалация на ситуацията.
“Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.