Настръхването на козината при кучетата се нарича пилоерекция (Piloerection), което буквално означава повдигане на косми. Кучетата са снабдени с космени фоликули, които са прикрепени към специални мускули, наречени аректор пили (arrector pili), които са ограничени до врата, гърба и опашката им. Тези мускули се контролират от симпатиковия клон на вегетативната нервна система и отговарят за наклона на тяхната козина.
Когато кучето е спокойно, в отпуснато състояние, космените фоликули са под ъгъл от 30 до 60 градуса спрямо кожата. При свиването на тези мускули, космите буквално се изправят.
Свиването на тези мускули се предизвиква от освобождаване на епинефрин, когато животното се чувства уплашено или развълнувано. Може да се наблюдава и при кучета, които са с висок араузъл (във висока възбуда) – в игриво настроение, тревожни, несигурни или изненадани от внезапната поява на неочакван стимул.
Свръхстимулиращата игра също може да доведе до повдигане на козината по време на самата игра.
Пилоерекцията при кучета е неволна реакция, точно като настръхването, което ние, хората, получаваме, затова е важно да разберем, че кучетата не умеят да я контролират.
Има вероятност въз основа на площта на повдигнатите косми да се изведе информация за емоционалното състояние на кучето.
Не е невъзможно, но и не е задължително това несъзнателно поведение да бъде свързано с реактивна реакция от страна на кучето, поради повишаването на неговата възбуда.
Не е коректно да се правят необосновани твърдения, че кучетата, които повдигат козината си, са агресивни. Заблудата да се твърди, че кучетата, които повдигат козината си, са агресивни, е контрапродуктивна, тъй като поставя етикет на кучетата на база обикновени спекулации и предположения.
Повдигнатите краища в областта на:
- раменете могат да означават страх или притеснение,
- докато козината, повдигната в областта на опашката, е възможно да подсказва за увереност,
- а когато повдигането е както в раменете, така и в основата на опашката, е възможно да предполага противоречиво емоционално състояние или конфликт.
Усещането за студ при някои кучета също се свързва с активирането на симпатиковата нервна система, което причинява свиване на мускулите аректор пили. Пилоерекцията в този случай има за цел да улови въздух и да създаде слой изолация.
При нас, хората, студът също предизвиква настръхване, причинявайки характерните подутини и повдигане на косми.
Добре е да имаме предвид, че при кучета от породи като родезийски риджбек например се наблюдава линия от косми по гърба им, която е в обратна посока от останалата част от козината без това да е свързано с израз на емоции. Много хора бъркат тази характеристика, понякога дори и някои кучета е възможно да тълкуват погрешно тези кучета и да реагират на тях по нехарактерни начини.
Наблюдавайки цялостния език на тялото на кучето, включително стойката му и позицията на ушите, в допълнение към заобикалящата среда, ще можем да определим по-добре каква е причината за повдигането на козината.
“Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.
Източници:
Alexandra Horowitz in her book “Inside of a Dog, What Dogs See, Smell and Know”, Simon &Shuster, Inc, New York, NY
Darwin, Charles. (1872) The Expression of the Emotions in Man and Animals John Murray, London
Karen L. Campbell “The Pet Lover’s Guide to Cat and Dog Skin Diseases” Elsevier Health Sciences, 2006
Animal Behavior for Shelter Veterinarians and Staff, 2015