Облизването е част от нормалните кучешки поведения, които могат да ни кажат много за емоционалното и здравословно състояние на кучето, но често биват неглижирани от наша страна, защото не ги забелязваме или не разбираме какво означават.
Добре е, когато разглеждаме облизването като поведение, свързано с емоциите на нашето куче, предварително да сме изключили вероятността за медицински проблем (ако е повече от обичайното) като например:
• алергия;
• дентален проблем;
• инфекция;
• раничка;
• дехидратация и други.
Добре е, забелязвайки този сигнал, да следим и цялостното поведение на нашето куче, за да можем да разберем по-добре как се чувства то.
Когато кучето ни се чувства объркано, притеснено или изпитва голям стрес то може да започне да облизва своите нос и бърни. Често в такива ситуации един от главните фактори е подаването на объркващи сигнали от наша страна в комуникацията ни с него.
Например прекаленото ръкомахане, когато говорим, за някои кучета, които се притесняват от хора, би било изключително стресиращо и те могат да започнат да се облизват по носа и бърните.
Това облизване по носа, заедно с прозяването и по-честото премигване са едни от първите, най-ранни сигнали които кучето би ни показало, за да можем ние да разберем, че то не се чувства добре в тази ситуация и съответно ние да можем да променим нашето поведение или да менажираме средата така, че кучето ни да може да се успокои.
Когато в ежедневието на кучето ни се натрупат събития, които го карат да се чувства притеснено или стресирано освен облизването на носа и бърните, можем да наблюдаваме и близане на лактите, краката и гениталиите.
Понякога стресът може да бъде толкова силен, че кучето, ближейки се продължително, самó да се нарани, сваляйки си козина и протривайки кожата си от близане, при което е възможно да се получат мокри рани и екземи.
“Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.