Очите

Някои от най-често забелязваните позиции на очите при кучетата са: присвити, с разширени зеници, бързо премигващи, мижещи, както и позиция в която се вижда склерата (бялата част на очите). Всяка една от тези позиции означава нещо и затова е добре да се научим да ги разпознаваме.

Когато кучето е спокойно и отпуснато, очите му изглеждат бадемовидни и меки.


Присвиване на очи/мигане/мижене:

Кучетата имат много интересни начини за избягване на конфронтация и един от тях е присвиването на очите. Когато взаимодействат с други индивиди, били те хора или кучета, кучетата могат да присвият очите си, за да ги смекчат умишлено.  Това действие се използва като неконфронтационен сигнал за указване на “мирни” намерения в ситуации, в които може да има директен зрителен контакт. 

В езика на кучешкото тяло директния зрителен контакт или взирането може да се разглежда като конфронтация – твърд поглед, комбиниран със замръзване на тялото може да се използва като предупреждение в някои ситуации.

За да покаже ясно своите “мирни” намерения, кучето ни може да подчертае още повече своите очи, като ги присвие леко.

Има ситуации в които окото може да бъде присвито – почти напълно затворено, това, както и премигването са успокоителни сигнали, които кучето може да използва, когато изпитва силно притеснение или страх.

В такива ситуации можем да забележим цялостната разлика в езика на тялото, когато кучето е присвило леко очи – то ще бъде с отпуснато тяло, движенията му ще бъдат по-леки и плавни, докато куче, присвило напълно очите си може да изглежда замръзнало или сковано, показвайки малко движение.


Илюстрации: @funkygabandco

Разширени зеници:

Разширяването на зениците може да възникне при условия на слаба светлина – за да подпомогне зрението. Но зениците на кучето могат да ни кажат доста и за това как се чувства то – като неволна реакция поради активирането на симпатиковата нервна система, зениците могат да показват, че кучето изпитва някаква форма на стрес, страх или възбуда.

Понякога разширяването на зениците може да бъде много фина и лека промяна в размера, а в други случаи е по-явно – да изглеждат толкова големи, че почти да не се вижда цвета на ириса на очите. 

При кучета с разширени зеници можем да наблюдаваме два крайно различни типа поведения. В единия случай кучето може да изглежда замръзнало или неподвижно и да не се движи особено, докато в другия случай то може да изглежда неспособно да стои неподвижно.


Поглед с бялата част на окото:

Нека разгледаме позицията на очите, когато бялото на окото (склерата) става ясно изразено.  Тази позиция на очите може да се нарече още “китово око” и „око на полумесец“. В повечето случаи китовото око може да се види, когато кучето изпитва някаква форма на дискомфорт, тревожност или възбуда.

Причината, поради която бялото на очите се вижда, е, че кучето най-вероятно се опитва да отклони погледа си, може би леко извръщайки глава от това, което го тревожи, но също така е твърде предпазливо, за да откъсне очи от същото това нещо.


Очите на едно уплашено или възбудено куче стават по-широки – още една причина, поради която склерата става по-изразена.


Някои породи кучета естествено имат леко изпъкнали очи, което позволява понякога да се вижда бялото на очите, но при такива кучета обикновено количеството видима склера не е толкова ясно изразено, както при истинското „око на кит“.  Затова е важно не само да наблюдаваме очите, но и цялото тяло на кучето, за да интерпретираме правилно това, което наблюдаваме.

Добре е “китовото око” да се третира с повишено внимание, защото в зависимост от езика на тялото и контекста на ситуацията, това може да означава, че кучето се чувства застрашено и има възможност ситуацията да ескалира до ухапване.


Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.