Тежкото дишане

Умереното до бързо дишане с отворена уста е едно от нормалните кучешки поведения, които могат да бъдат свързани и с техните емоции. Този вид дишане:

  • понижава телесната температура;
  • и доставя повече кислород в организма на кучето. 

Задъханото куче диша с отворена уста и език който може да бъде прибран или леко стърчащ.

Илюстрация: @funkygabandco

Тежкото дишане е един от най-ефективните охлаждащи механизми на кучетата, тъй като те нямат добре развити потни жлези за разлика от хората. Потните им жлези са главно във възглавничките на лапите, но те не могат самостоятелно да се справят с понижаване на телесната температура и затова на помощ се включва тежкото дишане.

Кучетата охлаждат телата си, като използват изпарението на влагата от устата и езика си, както и чрез обмен на горещия въздух от белите си дробове при издишване с по-хладен външен въздух при вдишване.


Този вид дишане също може да бъде наблюдавано и при наличието на здравословен проблем, затова е добре да наблюдаваме колко често и колко продължително нашето куче диша тежко.


Когато кучето ни диша тежко, но това не е свързано нито с температурата на тялото му, нито със здравословен проблем, често поведението е свързано с емоции като вълнение, безпокойство и стрес, при които араузълът/възбудата се повишава.

Често тежкото дишане показва притеснение, особено когато в допълнение ушите са прибрани назад.

При силно вълнение тези сигнали могат да бъдат съпроводени и с “озвучение” като скимтене и лай.


Тежкото дишане е различно от дишането със затруднение.


Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.