Случвало ли ви се е по време на разходка кучето да забие и четирите лапи, да седне и да откаже да продължи, дори с една крачка напред?
Това поведение наричаме закотвяне.
Младите кучета имат инстинкт да стоят близо до дома си – естествена вродена мярка за сигурност против загубване. Колкото повече израстват и стават независими, толкова по-склонни са да разширяват периметъра. Младите кучета при първите извеждания може да се закотвят много често и да отказват да напуснат границите на дома си.
Кучета, които са стресирани, изпитват страх или безпокойство, може да се закотвят с цел избягване на притеснителни за тях неща – обекти, хора, животни.
Кучетата може да се закотвят, защото разходката е на път да приключи.
Закотвянето може да е последствие от неправилна стратегия за награждаване. Ако по време на разходка, често спираме, за да наградим кучето си като го караме да сяда, няма защо да се изненадваме откъде се е появило това поведение.
Здравословен проблем също може да е причина кучето да се закотвя – болки в краката и ставите, забито трънче, неудобно поставен нагръдник, твърде топло/студено е.
Кучето може да изпитва подозрение. Ако се закотвя на едно и също място при всяка разходка, възможна причина е да асоциира мястото с някакво минало събитие, например често е намирало вкусни отпадъци точно там.
Причина за закотвянето може да е и нещо съвсем естествено като близкия храст, който е маркиран от много други кучета и то иска също да подуши/маркира.
Мързелът също е причина за закотвяне. Някои кучета не обичат всекидневните дълги разходки и понякога удрят спирачките, за да ни привлекат вниманието и да прекратят разходката.
Кучето иска да поздрави друго куче и се закотвя, за да го изчака.
“Какво се опитва да ни каже нашето куче” е наръчник, който ще те запознае с Езика на тялото на кучетата.